واشینگتن اگزمینر: دست‌کم دو عضو نیروی قدس قصد داشتند جان بولتون را بکشند

نشریه «واشینگتن اگزمینر» روز دوشنبه ۱۶ اسفند از قول یک مقام وزارت دادگستری آمریکا خبر داد که «دست‌کم دو عضو نیروی قدس سپاه پاسداران» قصد داشتند جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی آمریکا، را به قتل برسانند، آن هم در زمانی که مذاکرات برجام در جریان بوده است.

جان بولتون مواضع تندی نسبت به جمهوری اسلامی ایران دارد و حتی از حمله نظامی برای ساقط کردن این رژیم حمایت کرده است.

این گزارش می‌افزاید نتیجه تحقیقات دولت آمریکا و یافته‌های وزارت دادگستری، «شواهد معتبری» از توطئه ایران به‌دست می‌دهد اما مقامات کاخ سفید «اصرار دارند که عمومی کردن این موضوع می‌تواند مذاکرات هسته‌ای را از مسیر خود خارج کند».

واشینگتن اگزمینر می‌نویسد احتمال کمی وجود دارد که کیفرخواست محرمانه‌ای علیه اعضای نیروی قدس دخیل در توطئه قتل آقای بولتون صادر شده باشد، اما مقام وزارت دادگستری که نام او فاش نشده است، به این نشریه گفته که با توجه به جدی بودن دسیسه قتل و شواهد موجود، کیفرخواست باید فورا صادر و به اطلاع عموم رسانده شود.

این گزارش از قول منبع وزارت دادگستری می‌نویسد که برای اجرای نقشه قتل آقای بولتون همچنین استخدام یک فرد در آمریکا در دستور کار بوده است.

نشریه آمریکایی می‌افزاید نهادهای امنیتی ایالات متحده در همان مراحل اولیه توطئه نیروی قدس سپاه پاسداران، از موضوع آگاه شدند و از اواخر سال گذشته تدابیر حفاظتی شدید و تمام‌وقت برای حفظ جان آقای بولتون اتخاذ کرده‌اند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز ۱۹ دی‌ امسال هشدار داده بود که هرگونه حمله جمهوری اسلامی ایران به اتباع آمریکایی با «عواقب شدیدی» روبه‌رو می‌شود.

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران ۱۳ دی‌ماه در دومین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس، گفته بود: «باید متجاوز و قاتل، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا قصاص و باید حکم خدا در مورد او جاری شود».

ابراهیم رئیسی تهدید کرده بود که اگر سازوکار محاکمه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق، مایک پومپئو، وزیر خارجه سابق، و دیگر افراد به گفته وی «جنایتکار» فراهم نشود «دست انتقام از آستین امت بیرون خواهد آمد».

نشریه فوربز دو ماه پیش از قول چهار منبع آمریکایی گزارش داده بود که تهدیدها علیه پومپئو و بولتون ادامه دارد.

برگرفته ای از سایت رادیو فردا،  ۸ مارس ۲۰۲۲