سازمان ملل «اطلاعات موجود» در مورد ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه را بررسی می‌کند

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، گفت این سازمان در حال بررسی «اطلاعات موجود» در مورد اتهامات مبنی بر ارسال پهپاد از سوی ایران به روسیه است.

گوترش خطاب به شورای امنیت سازمان ملل متحد نوشت: «دبیرخانه سازمان ملل در حال بررسی اطلاعات موجود است و یافته‌ها به شورای امنیت گزارش خواهد شد.»

به رغم اینکه جمهوری اسلامی ارسال پهپاد به روسیه با هدف بکارگیری در جنگ اوکراین را رد می‌کند، اما لاشه‌های پهپادها نشان از ساخت آنها در ایران دارند. برپایه قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل متحد ایران از فروش تسلیحات با فناوری پیشرفته منع شده است.

به گزارش رویترز، کشورهای غربی از سازمان ملل خواسته‌اند کارشناسانی را برای بررسی پهپادهای به کار گرفته شده در جنگ به اوکراین اعزام کند. اما روسیه می‌گوید هیچ مأموریتی برای گوترش به منظور اعزام کارشناسان سازمان ملل به اوکراین برای بررسی منشأ پهپادها تعیین نشده است.

دبیرکل سازمان ملل متحد جمعه گذشته نیز در مکالمه تلفنی با حسین امیر عبدالهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، درباره ارسال پهپاد ایرانی به روسیه گفتگو کرد.

روز یکشنبه این هفته هم گزارشی منتشر شد مبنی بر اینکه یک سازمان غیرانتفاعی به نام استیت‌واچ، دریافته است که در پهپاد‌های شاهد-۱۳۶ ساخت ایران که روسیه از آنها استفاده کرده است، قطعاتی ساخت کانادا، مورد استفاده قرار گرفته است.

نخست‌وزیر کانادا، جاستین ترودو، اعلام کرد از گزارش‌ها پیرامون کشف قطعات ساخت کانادا در پهپادهای ایرانی مورد استفاده روسیه در جنگ با اوکراین، «بسیار نگران» است.

برگفته ای از سایت صدای امریکا بخش فارسی، ۸ دسامبر ۲۰۲۲