آمریکا: حکومت ایران تصمیم گرفت به جای احیای برجام٬ مردم را سرکوب و از روسیه حمایت کند

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز جمعه بار دیگر تاکید کرد که توافق هسته‌ای موسوم به برجام در دستور کار دولت جو بایدن قرار ندارد، بلکه واشینگتن بر اقدامات جمهوری اسلامی در سرکوب مردم ایران و حمایت آن از روسیه متمرکز است.

جان کربی در پاسخ به پرسشی در خصوص فقدان پیشرفت در مذاکرات احیای برجام و احتمال کوتاه شدن نقطه گریز هسته‌ای ایران، تاکید کرد که جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، اجازه نخواهد داد که جمهوری اسلامی ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد. «او در این‌باره جدی است».

این مقام کاخ سفید اضافه کرد: (حکومت) ایران تصمیم گرفت که مذاکرات (احیای برجام) را جدی نگیرد و در عوض مردم کشور را وحشیانه سرکوب کند و از جنگ روسیه در اوکراین حمایت کند. بنابراین تمرکز ما روی این موضوعات است.»

مقام‌های آمریکایی در ماه‌های اخیر بارها تاکید کرده‌اند با توجه به سرکوب خشونت‌بار اعتراضات در ایران، برجام در دستور کار دولت جو بایدن نیست و این دولت کانون توجه خود را بر حمایت از مردم ایران متمرکز کرده است.

پس از اعلام خبر جان‌باختن مهسا امینی در بازداشت «گشت ارشاد» تهران، شهرهای ایران از ۲۶ شهریور صحنه اعتراضات سراسری و بی‌سابقه‌ای در چهار دهه گذشته بوده است.

به گزارش منابع حقوق بشری از جمله هرانا، در چهار ماه گذشته دست‌کم ۵۲۰ تن در جریان این اعتراضات کشته شده‌اند و در میان کشته‌شدگان ده‌ها کودک احراز هویت شده‌اند.

برگرفته ای از سایت رادیو فردا، ۲۱ ژانویه ۲۰۲۳