جمهوری آذربایجان نسبت به سفر شهروندان خود به ایران هشدار داد

دولت جمهوری آذربایجان به شهروندان خود توصیه کرد در سفر به ایران احتیاط کنند و تنها در صورت لزوم به ایران بروند. باکو این توصیه را با اشاره به حمله مسلحانه به سفارت این کشور در تهران در ماه ژانویه گذشته که آن را «اقدام تروریستی» می‌خواند و همچنین تعطیلی سفارتش در تهران در پی این حمله به شهروندانش کرده است.

دولت آذربایجان از شهروندان این کشور که در حال حاضر در ایران به‌سر می‌برند خواسته است تا امنیت خود را حفظ کنند. همچنین گفته‌شده که افراد برای درخواست‌های کنسولی و سایر موارد با سرکنسولگری جمهوری آذربایجان در تبریز تماس بگیرند.

روز گذشته، جمعه ۱۲ خرداد / ۲ ژوئن آیخان حاجی‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه آذربایجان در مورد فرید صفرلی، شهروند آذربایجانی که به اتهام جاسوسی در ایران بازداشت شده است اطلاعاتی داد. فرید صفرلی، دانشجوی دانشگاه ینا آلمان، متولد ۱۹۹۷ در تاریخ یکم اسفند سال گذشته / ۲۰ فوریه سال جاری میلادی به ایران سفر کرد و ۱۳ اسفند / ۴ مارس در آن‌جا دستگیر شد. جمهوری اسلامی به او اتهام جاسوسی زده است. حاجی‌زاده گفت از روزی که اطلاعات در مورد فرید صفرلی به وزارت امور خارجه آذربایجان رسید، یادداشتی به سفارت ایران در آذربایجان داده شد تا از سرنوشت او اطلاعی حاصل شود. سخنگوی وزارت خارجه آذربایجان گفت: «پس از درخواست‌های متعدد ما، طرف ایرانی در پاسخ به یادداشت ما اعلام کرد که فرید صفرلی دستگیر و برای او پرونده جنایی تشکیل شده است.» به‌گفته آیخان حاجی‌زاده، به‌رغم محدود بودن نمایندگی دیپلماتیک آذربایجان در ایران، هم وزارت امور خارجه و هم سرکنسولگری آذربایجان در تبریز در حال مذاکره با نهادهای ذیربط ایران در این‌باره هستند. روابط ایران و جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر، به‌ویژه در جریان جنگ آذربایجان و ارمنستان و همچنین نزدیکی آذربایجان به اسرائیل پرتنش بوده است.

دو طرف بارها یکدیگر را اقدامات جاسوسی متهم کرده‌اند. اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل سه‌شنبه گذشته برای یک سفر دو روزه به باکو رفت و با الهام علی‌اف رئیس‌ جمهوری آذربایجان دیدار و از جمله درباره ایران گفت‌وگو کرد. ایران و آذربایجان ۶۷۰ کیلومتر مرز مشترک دارند و نزدیکی اسرائیل و جمهوری آذربایجان خوشایند مقامات ایرانی نیست.

برگرفته ای از سایت رادیو زمانه،۴ ژوئن ۲۰۲۳