مرگ مشکوک منصوره سگوند بعد از قطع همکاری با نیروی انتظامی

مرگ مشکوک «منصوره سگوند»، دانشجوی حقوق ساکن شهر آبدانان «در پی کناره‌گیری اعتراضی از همکاری با نیروی انتظامی»، موجب شده است که فضای شهر آبدانان به‌شدت ملتهب باشد و شهروندان این شهر برای تجمع اعتراضی حاضر می‌شوند.

طبق اطلاع «ایران‌وایر»، خانم سگوند، پلیس افتخاری نیروی انتظامی در خرم‌آباد بوده و در جریان سرکوب اعتراضات سراسری توسط نیروهای پلیس در استوری‌هایی اعلام کرده بود که دیگر با این نهاد همکاری نخواهد داشت.

یک منبع مطلع به ایران‌وایر گفت که خانم سگوند پس از قطع همکاری با نیروی انتظامی به‌شدت تهدید شده بود و به‌صورت مخفیانه در شهر محل تحصیلش زندگی می‌کرد.

به گفته این فرد آگاه، او شامگاه یکشنبه با یکی از دوستانش تماس گرفته و گفته بود حالش بد شده است. دوست خانم سگوند با اورژانس تماس گرفته اما وقتی ماموران اورژانس به محل رسیدند، خانم سگوند فاقد علایم حیاتی بوده است.

مسولان درمانی استان ایلام با تایید جان باختن این دانشجو، دلیل آن را «ایست قلبی» عنوان کردند.

منابع ایران‌وایر اما می‌گویند خانم سگوند فاقد بیماری زمینه‌ای و سابقه ناراحتی قلبی بوده است و مدت کوتاهی پیش از این رخداد در حساب کاربری اینستاگرام خود نوشته بود: «ما را از مرگ می‌ترسانند انگار ما زنده‌ایم، تا ابد و یک روز جانم فدای وطن..»

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی «ایرنا»، در ساعات پایانی شامگاه یکشنبه، جان باختن منصوره سگوند را به‌نقل از «صیدنور علیمرادی»، رییس اورژانس پیش‌بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی ایلام تایید کرد و دلیل آن را «ایست قلبی و تنفسی» دانست.

به گفته این مقام پزشکی و درمانی، نیروهای اورژانس ظهر یکشنبه در پی گزارشی تلفنی درباره یک مورد بیمار با کاهش سطح هوشیاری به محل اعزام شدند و پیکر منصوره سگوندرا که دچار ایست قلبی تنفسی و سیانوز شده بود تحویل گرفتند.

وی افزود که عملیات احیاء در همان محل حادثه شروع و سپس در آمبولانس تا بیمارستان ادامه یافت.

خبرگزاری ایرنا همچنین از قول «ایرج صفری»، رییس بیمارستان رسول اکرم آبدانان، نوشت: «راس ساعت ۱۵:۱۵عصر بیمار جوان ۱۸ساله‌ای بنام منصوره سگوند با ارست کامل قلبی تنفسی به اورژانس بیمارستان رسول اکرم آبدانان توسط واحد فوریت‌های پزشکی منتقل شد» اما «بیمار فاقد هر گونه علائم حیاتی بود.»

رییس بیمارستان رسول اکرم آبدانان اضافه کرده است که: «بلافاصله عملیات احیاء توسط پرسنل اورژانس بیمارستان شروع و پس از یک ساعت تلاش، متاسفانه این اقدامات درمانی بی‌نتیجه بوده و در ساعت ۱۶ و ده دقیقه با دستور پزشک اورژانس عملیات درمانی متوقف و فوت این دختر دانشجو اعلام شد.»

منصوره سگوند پیش از این از برخی منابع محلی خواسته بود که موضوع تهدید به حذف فیزیکی او را اطلاع رسانی کنند و تاکید کرده بود: «اگر بلایی سرم آمد می‌خواهم همه بدانند که خودکشی نکردم و مدام از طرف اطلاعات تهدید به مرگ می‌شوم.»

حساب کاربری صدای شهریور در تویتر نیز نوشته است که خانم سگوند «سابقا عضو نیروی انتظامی بوده» است و در جریان اعتراضات زن، زندگی، آزادی با این نیرو «قطع همکاری کرده» و بارها از اعتراضات حمایت کرده بود و به‌همین دلیل نیز مدتی در بازداشت بوده است.

از زمان و مکان بازداشت این شهروند اطلاعی در دست نیست، اما تصویری از او با چادر فرم نیروهای زن شاغل در «نیروی انتظامی» منتشر شده که در شرح آن آمده است: «من منصوره سگوند اهل لرستان، در پلیس افتخاری نیروی انتظامی خرم‌آباد مشغول به کار بوده‌ام. زین پس هیچگونه همکاری با نیروهای مسلح نخواهم داشت و با افتخار در کنار هموطنانم خواهم ماند.»

مقام‌های قضایی و امنیتی ایلام تاکنون توضیحی درباره «مرگ مشکوک» این دانشجوی دختر و همکار پیشین فرماندهی انتظامی ایلام ارائه نکرده‌اند.

در جریان اعتراضات زن، زندگی، آزادی که پس از کشته شدن «مهسا امینی» حین بازداشت توسط گشت ارشاد آغاز شده، موارد متعددی از کشته شدن و «مرگ مشکوک» معترضان گزارش شده است اما مقام‌های قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی در موارد متعددی خودکشی، مسمومیت، ایست قلبی، تصادف، سقوط از ارتفاع و موارد مشابه را دلیل مرگ این معترضان عنوان کرده‌اند.

برگرفته از سایت ایران وایر،۵ ژوئن ۲۰۲۳