معاون یگان نخبه حزب‌الله لبنان کشته شد

حزب‌الله لبنان تایید کرد در حمله «هوایی اسرائیل» در جنوب این کشور یکی از فرماندهان ارشد این گروه کشته شده است. وسام حسن طویل از فرماندهان ارشد رضوان یگان نظامی «نخبه» حزب‌الله لبنان معرفی شده است.

گفته شده خودروی حامل این فرمانده ارشد حزب الله لبنان در شهرک خربه سلم در جنوب لبنان هدف قرار گرفته است. تصاویری از خودروی او پس از انفجار منتشر شده است.

در حالی که در بیانیه حزب به جزئیات کشته شدن طویل اشاره ای نشده است، خبرگزاری رویترز و خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع امنیتی لبنان می گویند که او در حمله اسرائیل کشته شده است.

مقام‌های اسرائیل هنوز درباره کشته شدن این فرمانده حزب‌الله اظهارنظری نکرده‌اند.

حمله به خودروی وسام حسن طویل همزمان با سفر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به مرزهای شمالی اسرائیل در نزدیکی لبنان رخ می‌دهد.

سه منبع امنیتی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که در حمله هوایی اسرائیل در جنوب لبنان، یکی از فرماندهان ارشد نیروهای رضوان، حزب الله لبنان کشته شده است.

پیشتر نیز خبرگزاری دولتی لبنان از «حمله پهپاد اسرائیلی» به یک خودرودر ساعت ۱۰:۱۵ به وقت محلی خبر داده بود.

درباره وسام حسن طویل و یگان رضوان حزب‌الله لبنان چه می‌دانیم؟

وسام حسن طویل معاون فرمانده ارشد یگان رضوان یگان نخبه حزب‌الله لبنان معرفی شده است.

خبرگزاری‌های نزدیک به سپاه تصویری از وسام حسن طویل در کنار قاسم سلیمانی فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران و همچنین حسن نصرالله و عماد مغنیه منتشر کرده‌اند.

یگان رضوان نیروهای رزمدیده و ماهر حزب‌الله لبنان به شمار می‌آیند که گفته شده پیشتر در سوریه هم حضور داشتند.

پس از آغاز جنگ اسرائیل و حماس در هفتم اکتبر، گزارش‌هایی از استقرار یگان رضوان در مناطق مرزی لبنان با اسرائیل منتشر شده بود.

به نظر می‌رسد نام یگان رضوان برگرفته از نام مستعار عماد مغنیه فرمانده پیشین حزب‌الله لبنان است که با نام مستعار «حاج رضوان» شناخته‌ می‌شد. عماد مغنیه در سال ۲۰۰۸ در دمشق، پایتخت سوریه، در یک انفجار کشته شد.

رسانه‌های ایرانی می‌گویند این یگان مجهز به سلاح‌هایی مدرن است و در عملیات تهاجمی مهارت دارد.

شمار اعضای این یگان تا ۲۵۰۰ نفر تخمین زده شده است.

امروز ایلون لوی، سخنگوی دولت اسرائیل حزب‌الله را متهم کرده که این گروه دارد لبنان را به یک جنگ «غیرضروری» می‌کشد.

درگیری‌ها در مرز لبنان و اسرائیل ماه‌هاست ادامه دارد. اما با کشتن صالح عاروری، از رهبران ارشد حماس در بیروت نگرانی از گسترش جنگی تمام عیار به کشورهای منطقه افزایش یافت.

پیشتر حمله موشکی به محل اقامت رضی موسوی معروف به «سید رضی» از فرماندهان سپاه در سوریه نیز خطر تشدید جنگ در منطقه را افزایش داده بود. رضی موسوی «مسئول پشتیبانی جبهه مقاومت در سوریه» و از چهره‌های نزدیک به حزب الله لبنان به شمار می‌آمد.

روز گذشته حزب‌الله اعلام کرده بود در عملیاتی موفقیت‌آمیزی مواضع نظامی اسرائیل از جمله پادگان‌ها و سایت راداری در شمال اسرائیل را هدف قرار است.

ارتش اسرائیل هم خبر داده بود که در طول شب به «اهداف متعدد حزب‌الله» از جمله مواضع پرتاب موشک و یک مجتمع نظامی در لبنان حمله کرده است.

تنش‌ها در منطقه در حالی افزایش یافته است که امروز حسین اکبری سفیر جمهوری اسلامی ایران در دمشق گفته است ۱۰ روز پیش، هیاتی از یک کشور حاشیه خلیج فارس که حامل پیام از طرف آمریکا بود وارد ایران شده است.

به گفته سفیر ایران در سوریه، این پیام «برای حل مشکل در تمام منطقه» به ایران ارسال شده است. او گفت که جمهوری اسلامی ایران به این نامه پاسخ داده و تاکید کرده که «هم‌پیمانان تهران حق تعیین سرنوشت، آزادی عمل و استقلال سیاسی» دارند و «ما جایگزین آنها در این امر نیستیم».

برگفته ای از سایت ایران امروز، ۹ ژانویه ۲۰۲۴