آتش‌بس میان اسرائیل و حماس از دوشنبه آینده

رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه ۷ اسفند ابراز امیدواری کرد تا از دوشنبه آینده میان ارتش اسرائیل و شبه‌نظامیان حماس آتش‌بس برقرار و نبرد متوقف شود. همزمان شبکه خبری الجزیره قطر از موافقت اسرائیل برای تبادل اسرا خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جو بایدن در جریان یک سفر سیاسی به نیویورک درباره زمان احتمالی آغاز آتش‌بس بین اسرائیل و حماس در نوار غزه گفت، امیدوار است که این توقف در جنگ از چهارم ماه مارس (۱۴ اسفند) برقرار شود.

همزمان، تلویزیون الجزیره مدعی شده اسرائیل به عنوان بخشی از چارچوب معامله گروگان‌ها که در جریان مذاکرات اخیر در پاریس منعقد شده، با آزادی حدود ۴۰۰ زندانی فلسطینی، از جمله تروریست‌های «خطرناک» که به احکام «سنگین» محکوم شده‌اند، موافقت کرده است.

این شبکه قطری با استناد به منابع ناشناس اضافه کرد که اسرائیل با بازگشت تدریجی آوارگان فلسطینی به شمال غزه نیز موافقت کرده، اما از ورود ماشین‌آلات و تجهیزات سنگین ساخت و ساز به غزه جلوگیری می‌کند.

الجزیره همچنین مدعی شده که اسرائیل به عنوان بخشی از آتش‌بس شش هفته‌ای که با آزادی گروگان‌های اسرائیلی همراه می‌شود، پیشنهاد کرده نیروهایش را از مناطق شلوغ غزه خارج کند و پروازهای شناسایی را به مدت ۸ ساعت در روز متوقف کند.

این خبرها در حالی منتشر می‌شود که خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع آگاه گزارش داده است که یک هیئت از اسرائیل روز دوشنبه هفتم اسفند، برای انجام مذاکرات درباره آتش‌بس موقت و آزادی گروگان‌های باقی مانده در دست حماس، به قطر رفته است.

مقامات اسرائیلی در مذاکرات صلح پاریس که طی روزهای گذشته برگزار شد، درباره شروط آزادی گروگان‌ها با هیئت‌هایی از ایالات متحده، مصر، و قطر بحث و تبادل‌نظر کردند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز یکشنبه گفت این چهار کشور درباره کلیات یک توافق آتش‌بس موقت و آزادی گروگان‌ها به تفاهم رسیده‌اند.

این در حالی است که بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل روز یکشنبه ششم اسفند ماه گفت، هنوز مشخص نیست که آیا توافق آزادی گروگان‌ها در مذاکرات جاری محقق می‌شود یا خیر، اما خواسته‌های حماس باید معقول باشد.

روزنامه‌های اسرائیلی شنبه پنجم اسفند اعلام کردند حماس به منابع رسانه‌ای عربی گفته که آماده است درباره سه شرط خود برای توافق با اسرائیل از جمله مدت زمان آتش‌بس، شمار فلسطینیان آزادشده از زندان‌های اسرائیل، و عقب‌نشینی کامل ارتش اسرائیل از نوار غزه از خود انعطاف نشان دهد.

طی توافق قبلی و آتش‌بس دو هفته‌ای در آذرماه گذشته میان اسرائیل و حماس، شماری از زندانیان فلسطینی در برابر حدود ۱۰۰ گروگان اسیر حماس، مبادله شدند. گفته می‌شود حماس هنوز بیش از ۱۳۰ گروگان دزدیده شده در جریان حمله ۷ اکتبر (۱۵ مهر) را در اختیار دارد.

شبه نظامیان حماس و متحدانشان نیمه مهر ماه گذشته به شهرهای جنوبی اسرائیل یورش بردند و بیش از ۱۲۰۰ تن را کشتند و ۲۵۳ نفر را نیز گروگان گرفتند. اکثر کشته‌شدگان و گروگانها، غیر‌نظامی بوده‌اند.

ایالات متحد، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل و شمار دیگری از کشورها گروه فلسطینی حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی طبقه‌بندی کرده‌اند. این گروه شبه نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی است.

برگفته ای از سایت ایران امروز، ۲۸ فوریه ۲۰۲۴