وضعیت وخیم زرتشت احمدی‌راغب در پی اعتصاب غذا

بر اساس اطلاع «ایران‌وایر»، ​«زرتشت (اسماعیل) احمدی راغب»، فعال مدنی و زندانی سیاسی محبوس در زندان قزلحصار کرج، در پی تداوم اعتصاب غذا برای شصت و هفتمین روز و قطع مصرف آب، نمک و دارو برای سومین روز، در وضعیت «به‌شدت وخیم» جسمانی قرار گرفته است.

یک منبع آگاه به ایران‌وایر گفته است که آقای احمدی راغب در وضعیت بسیار خطرناکی است و روز پنج‌شنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲، ​​با «کاهش سطح هوشیاری و افت فشار شدید»، دچار «کبودی کف دست‌ها» شده است.

این منبع مطلع همچنین تاکید کرده که تا این لحظه این زندانی سیاسی به هیچ مرکز درمانی اعزام نشده است و مسوولان زندان برای حفظ جان او اقدامی صورت نداده‌اند.

پیش‌تر در ۶۴‌مین روز اعتصاب غذای این زندانی سیاسی، منابع ایران‌وایر اعلام کرده بودند که در پی درگیری با مسوول واحد زندان، او کتبا اعلام کرده که وارد اعتصاب غذای تر، خشک و دارو می‌شود.

بر اساس اطلاع ایران‌وایر، او در اعتراض به نقض حقوق خود و در پی تلاش مسوولان زندان قزلحصار مبنی بر انتقال او با «دستبند و پابند» به بیمارستان، او از روز دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ از نوشیدن آب و نمک نیز خودداری کرده است.

زرتشت احمدی راغب، آتش نشان و فعال مدنی است که تاکنون بارها بازداشت و به حبس‌های طولانی‌مدت محکوم شده است. او از امضاکنندگان نامه استعفای «علی خامنه‌ای»، موسوم به «نامه ۱۴ نفر» است.

او آخرین بار در ۱۶ اسفند ۱۴۰۱ قصد حضور در اعتراضات به مسموم‌سازی دانش‌آموزان را داشت که توسط نیروهای اطلاعات سپاه همراه با ضرب و شتم بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

بازداشت او در حالی بود که روز دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۱، مشمول «عفو و کاهش مجازات عمومی» شده و از زندان «رجایی شهر» کرج آزاد شده بود.

در پی این بازداشت، این فعال مدنی به ۵ سال و ۸ ماه حبس و مجازات‌های تکمیلی محکوم شد و هم اکنون نیز در زندان قزلحصار در حال گذراندن محکومیت حبس صادر شده است.

برگرفته از سایت ایران وایر، ۱ مارس ۲۰۲۴