کسر یک میلیون تومان از حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی؛ نبود منابع کافی یا ارائه‌ی خودسر سهام به بازنشستگان؟

سازمان تأمین اجتماعی بدون اعلام قبلی مبلغ یک میلیون از حقوق اسفندماه بازنشستگان کسر کرده و پس از اعتراضات گسترده، اعلام کرده این مبلغ به دلیل تصمیم خودسر این سازمان برای فروش سهام پتروشیمی امیرکبیر به بازنشستگان و به عنوان هزینه عرضه سهام به آنها کسر شده است!

بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی گزارش داده‌اند که روز گذشته در حالی حقوق آخرین ماه سال به حساب آنها واریز شد که یک میلیون تومان از هر حقوق کسر شده است.

به گزارش بازنشستگان فرقی نمی‌کند که ۷ میلیون حقوق باشد یا ۳۰ میلیون، از همه یک میلیون کم شده است. آنها افزوده‌اند که «این یک میلیون از همه کسر شده اما در فیش، حقوق کامل نوشته شده است و خبری از علت این کسر پول نیست.»

با بازتاب گسترده کسری یک میلیون تومانی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی، محمد اسدی رئیس کانون بازنشستگانِ سازمان تامین اجتماعی در گفتگو با خبرگزاری صداوسیمای دولتی گفته که کسر این مبلغ با هدف واگذاری سهام پتروشیمی امیرکبیر به بازنشستگان بوده است.

رئیس کانون بازنشستگانِ سازمان تامین اجتماعی مدعی شده که ۵۲ درصد سهام پتروشیمی امیرکبیر به ارزش ۶۴ هزار میلیارد تومان به بازنشستگان تامین اجتماعی واگذار می‌شود. او افزوده که سهم هر بازنشسته ۱۵ میلیون تومان تعیین شده است که پنج درصد آن طی سه قسط از مستمری آنها کسر می‌شود.

مشخص نیست اساسا چند درصد از بازنشستگان موافق این تصمیم بوده‌اند و از سوی دیگر حتی در صورت موافقت بخشی از آنها برای دریافت سهام و کسر هزینه آن از حقوق، این اقدام در اسفندماه «بدون اطلاع» بازنشستگان صورت گرفته است.

قابل توجه اینکه محمد اسدی گفته «مستمری‌بگیرانی که به خرید این سهام تمایلی ندارند، می‌توانند با ارسال پیامک انصراف دهند.»

به معنای دیگر سازمان تأمین اجتماعی به صورت خودسرانه تصمیم گرفته سهام پتروشیمی امیرکبیر را به بازنشستگان بفروشد و هزینه خرید سهام را از حقوق آنها کسر کند بدون اینکه فرد بازنشسته اعلام کرده باشد این سهام را می‌خواهد یا نه!

وبسایت «پارسینه» گزارش داده که «حقوق اسفندماه بازنشستگان در شرایطی واریز شده که بدون اطلاع و کسب اجازه، مبلغ یک میلیون تومان از حساب آنها کسر و پیامک‌هایی از سوی کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی برای بازنشستگان و مستمری‌بگیران ارسال شده که می‌گوید سازمان تامین اجتماعی با «هدف تقویت توان مالی بازنشستگان»، فرایند ایجاد شرکت تعاونی بازنشستگان و سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌ها را در دست اقدام دارد، که فرایند مزبور از طریق شرکت در مزایده با اعطای ۱۵ میلیون تومان آورده نقدی قابل کسر از مستمری اسفند ماه محقق خواهد شد.

وبسایت «انتخاب» هم گزارش داده بازنشستگان گفته‌اند برای واگذاری سهام از آنها رضایت گرفته نشده و کسر یک میلیون تومان از مستمری آنها غیرقانونی است.

در متن پیامک ارسال شده از سوی سازمان تأمین اجتماعی آمده که «احتراماً؛ کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری بگیران تامین اجتماعی کشور با هدف تقویت توان مالی بازنشستگان گرامی، فرآیند ایجاد شرکت تعاونی بازنشستگان و سرمایه گذاری در سهام شرکتهای ارزشمند را در دست اقدام دارد. فرآیند مزبور از طریق شرکت در مزایده سهام با اعطای حداکثر ۱۵ میلیون تومان تسهیلات بانکی در دو نوبت و خرید قسطی به ترتیب ۲ و ۵ ساله با نرخ مصوب شورا پول و اعتبار به اعضاء و یک میلیون تومان آورده نقدی قابل کسر ازمستمری اسفند ماه محقق خواهد شد.در صورت عدم موافقت با عضویت در شرکت تعاونی در حال تشکیل و سرمایه گذاری عنوان شده عدد ۱۱را به شماره ۹۲۰۷۷۷۲۰۲۶ پیامک نمائید.»

در آنسو مشخص نیست کسر یک میلیون تومانی از حقوق بازنشستگان به دلیل کمبود منابع مالی سازمان تأمین اجتماعی در آخرین ماه سال بوده و یا حکومت قصد داشته با واریز کسری حقوق سازمان تأمین اجتماعی به حساب پتروشیمی امیرکبیر، مشکلی از این پتروشیمی را حل کند؟!

علی دهقان کیا رئیس کانون کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیر تأمین اجتماعی تهران ماه گذشته اعلام کرده بود که کسری بودجه سازمان تأمین اجتماعی در سال جاری ۱۸۳ هزار و ۹۰۳ میلیارد تومان است که در سال ۱۴۰۲ به ۲۱۴ هزار و ۸۲۱ میلیارد تومان می‌رسد.

رئیس کانون کارگران بازنشسته و مستمری بگیر تأمین اجتماعی تهران افزوده بود که «در مجموع بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی تا پایان امسال به ۶۰۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد. در سال ۹۸ مولدسازی دارایی‌های دولت کلید خورد. قبلاً اینگونه بود که سهام شرکت‌های خوب را واگذار نمی‌کردند، درحالی که در کشورهای دیگر رویه طور دیگری است و شرکت‌های خوب را به صندوق‌های بیمه می‌دهند.»

علی دهقان کیا گفته افزوده بود که «انتظار این است دولت از محل مولدسازی، بخشی از بدهی‌اش را با سازمان تسویه کند و علاوه براین نمایندگان مجلس در کمیسیون تلفیق همراهی کنند تا تادیه این بدهی‌ها در لایحه بودجه گنجانده شود. وی تأکید کرده بود که اگر دولت به تادیه بدهی جاری‌اش به تأمین اجتماعی توجه نکند این سازمان با مشکلاتی مواجه خواهد شد.

مهرماه امسال هم مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی اعلام کرده بود که اگر قواعد صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی به شکل فعلی بماند تا سال ۱۴۷۴ کسری آن به تنهایی به اندازه ۵۳/۶ درصد تولید ناخالص داخلی ایران خواهد شد.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با اشاره به «فرصت‌سوزی نظام بازنشستگی ایران در دهه شصت و هفتاد» افزوده بود که «در روش توازن درآمد-هزینه درآمدهای ناشی از حق بیمه در سال‌های ابتدایی بیشتر از مصارف بوده و در نتیجه ذخایر انباشته و وجوه قابل سرمایه‌گذاری افزایش می‌یابد. از این‌رو سال‌های ابتدایی بهترین فرصت برای سرمایه‌گذاریی و حفظ آن برای سال‌های آتی و به ویژه پایانی صندوق است. متاسفانه تا سال ۱۳۷۸ یعنی مغتنم‌ترین فرصت‌های صندوق تامین اجتماعی برای سرمایه‌گذاری، منطبق با نرخ بازده سرمایه‌گذاری گزارش شده سازمان تامین اجتماعی در مقایسه با تورم، نرخ بازده حقیقی سرمایه‌گذاری‌های سازمان تامین اجتماعی منفی بوده و حتی از ارزش ذخایر کاسته شده است.

در بخش دیگری از گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی آمده بود که «سطوح کسری و بحران سیستم بازنشستگی صندوق تامین اجتماعی به گونه‌ای است که اصلاحات پارامتریک صرف توانایی حل بحران مالی صندوق را ندارد. از این رو در کنار اصلاحات پارامتریک که در کوتاه‌مدت می‌تواند از سرعت تشدید کسری صندوق جلوگیری کند، به اصلاحات ساختاری برای ایجاد ثبات بلندمدت در این صندوق به ‌شدت احساس نیاز می‌شود. حل مسائل انباشته صندوق‌های بازنشستگی و اجرای مجموعه اصلاحات هدفمند و موثر با رعایت اصل کفایت مستمری، مستلزم تأمین بستری مناسب برای استقرار نهاد تنظیم‌گر مقررات در این بخش است.»

برگرفته ای از سایت کیهان لندن، ۱۲ مارس۲۰۲۴