پیش‌بینی فروپاشی اقتصاد مبتنی بر انرژی‌های فسیلی تا سال ۲۰۲۸

جرمی ریفکین، اقتصاددان معروف آمریکایی در تازه ترین کتاب خود به نام “توافق جدید سبز جهانی”* می گوید که تمدن کنونی ما که از نظر انرژِی بر پایه سوخت‌های فسیلی بنا شده است تا سال ۲۰۲۸ میلادی دچارفروپاشی خواهد شد. او اعلام می‌کند که این برهه تاریخی، نقطه عطفی در تاریخ بشر برای ایجاد و توسعه اقتصاد جدیدی در جهان خواهد بود. اقتصادی که در آینده به کلی دگرگون شده و از نظر منابع انرژی، مبتنی بر انرژی های خورشیدی و بادی و عاری از انرژِی هسته ای خواهد بود. جرمی ریفکین تأکید می کند که این دگرگونی در زمینه انرژِی، با توسعه بی‌سابقه و تعمیم گسترده تکنولوژی دیجیتال و ارتباطات در جهان همراه خواهد بود.

این اقتصاددان معروف آمریکایی می گوید که اقتصاد بازار به عنوان “نیروی محرکه بسیار قدرتمند” در این تحول و دگرگونی نقش خواهد داشت. او می گوید “فقط طی سال های اخیر بیش از ١١ هزار میلیارد دلار از سرمایه گذاری‌های جهانی در انرژی های فسیلی عقب‌گرد کرده است، زیرا برخی از سرمایه گذاران متوجه این خطر بزرگ شده‌اند که دوران انرژی های فسیلی به پایان خود نزدیک می شود و آنان نمی خواهند دارایی های خود را از دست بدهند.” جرمی ریفکین به تازه ترین تحقیقات بانک بزرگ آمریکایی “سیتی گروپ” اشاره می کند. “سیتی گروپ” برآورد کرده است در اثر این دگرگونی بزرگ که با توسعه شتابان انرژِی‌های تجدید پذیر همراه خواهد بود،١۰۰ هزار میلیارد دلارسرمایه های متراکم شده در تولید انرژی های فسیلی از دست خواهند رفت و این بزرگترین حباب در تاریخ اقتصادی جهان است.”

در این شماره مجله اقتصادی ، تلاش خواهد شد تا شما را با نقطه نظرهای جرمی ریفکین، این اقتصاددان آمریکایی که در تازه ترین کتاب او به نام “توافق جدید سبز جهانی ” باتاب یافته، بیشتر آشنا کنیم. جرمی ریفکین در باره آینده بشر بر کره زمین ترس و خوش‌بینی را توامان در وجود خود دارد. او به عنوان یک متفکر اجتماعی نسبت به گزارش‌های متعددی که طی سال های اخیر از سوی دانشمندان اقلیم شناس و متخصصان سازمان ملل در باره خطراتی که با افزایش گازهای گلخانه ای آینده بشریت را بر کره خاکی تهدید می کند، بسیار حساس است. او زنگ خطر اقلیم شناسان و دیگر دانشمندان جهان در زمینه گرمایش زمین و خطراتی که این گرمایش برای بشر ایجاد می کند را شنیده است. به راستی، این برآوردها در هر انسان منطقی ترس و نگرانی ایجاد می کند.

جرمی ریفکین در همین حال، یک اقتصاد دان برجسته است. او به اقتصاد بازار اعتقاد دارد و می گوید بسیاری از فعالان جهانی در عرصه اقتصاد، انسان هایی منطقی هستند که نمی خواهند سرمایه خود را از دست بدهند. آنان بر روی اسب بازنده در یک مسابقه اسب دوانی شرط بندی نخواهند کرد. جرمی ریفکین می گوید که سرمایه گذاری در عرصه انرژِهای فسیلی فرو خواهد ریخت و در آینده نزدیکی انرژِهای پاکیزه و تجدید پذیر، بیشترین سهم سرمایه گذاری جهانی را نصیب خود خواهند کرد.

جرمی ریفکین به عنوان یک متفکر جامعه شناس در باره انقراض گسترده گونه های حیوانی و گیاهی که در نهایت به انقراض نسل انسان منتهی خواهد شد، هشدار می دهد.

جرمی ریفکین به مناسبت انتشار آخرین کتاب خود با عنوان ” توافق جهانی جدید سبز” در فرانسه گفت که “تمدنی که بر پایه سوخت های فسیلی که اساس دو انقلاب اول صنعتی است، در زمان واقعی فرو می ریزد.”

این اقتصاددان آمریکایی‌که در این زمینه به مقامات اروپایی و رهبران چین مشورت می دهد، می گوید: این امر ناشی از هزینه این انرژی ها است: ” انرژِی خورشیدی و بادی به حدی ارزان می شوند که متوسط هزینه تولید آنها در حال حاضر پایین تر از انرژی هایی مانند انرژی هسته‌ای، نفت، زغال سنگ یا حتی گاز طبیعی است. او حتی پیش بینی می کند که این تغییر در اوایل سال ۲۰۲۸ صورت خواهد گرفت.

جرمی ریفکین می گوید “این، یک نقطه عطف اساسی است و ما در حال مشاهده تریلیون ها دلار دارایی های از دست رفته در مجتمع های جهانی تولید سوخت های فسیلی هستیم.” وی ادامه داد: سرمایه هایی که در زمینه حقوق اکتشاف (نفت و گاز) انجام شده است هدر می روند و دارایی های متراکم شده در این بخش بدون استفاده باقی می ماند. او به هیدروکربن هایی که هرگز استخراج نمی شوند، خطوط لوله انتقال انرژِهای فسیلی مانند نفت و گاز که متروکه خواند شد و از بین می روند، نیروگاه هایی که به دلیل استفاده نکردن بهینه از آنها هیچ‌گاه سرمایه گذاری در آنها مستهلک نخواهند شد.” اشاره می کند.

جرمی ریفکین از ظهور مدل جدید سرمایه داری اطمینان دارد. او می گوید که این” ماهیتِ زیرساخت هاست که ماهیت سیستم اقتصادی را تعیین می کند.” برای او، جهان آینده بر پایه سه نوع زیر ساخت بنیان گذاشته خواهد شد. او می گوید این سه نوع عمده زیرساخت ها ، جمعیت محلی و جهانی را در آنچه او آن را “گلوکالیزاسیون”* می نامد ، جمع می کند: در این میان، شبکه های ارتباطی توسط تلفن های هوشمند هستند که انرژی تجدید پذیرتولید شده را به روشی غیرمتمرکز و توسط شبکه های هوشمند توزیع خواهندکرد.او می گوید بالاخره سلول الکتریکی یا سوختی، در زنجیره های لجستیکی هوشمند، ادغام می شوند.

منبع: شاهرخ بهزادی رادیو بین المللی صدای فرانسه (آر اف آی)،