صدور حکم ۱۸ سال زندان علیه فاطمه سپهری

چند روز پس از نمایش «عفو» شماری از زندانیان سیاسی و بازداشت‌شدگان که یا حکم آنها به پایان رسیده و یا بی‌اساس و غیرقانونی بازداشت شده بودند، فاطمه سپهری فعال مخالف جمهوری اسلامی به ۱۸ سال زندان محکوم شد.

فاطمه سپهری فعال سیاسی و از امضاکنندگان نامه درخواست استعفای خامنه‌ای معروف به «نامه ۱۴ نفر» از سوی دادگاه انقلاب به ۱۸ سال زندان محکوم شد. فاطمه سپهری با آغاز جنبش انقلابی اخیر و از ۳۰ شهریور امسال بازداشت و در زندان وکیل‌‌آباد مشهد محبوس است.

اصغر سپهری با انتشار یک فایل صوتی از خواهرش فاطمه سپهری در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت که او در تماس تلفنی با خانواده، خبر داده که از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب به ریاست قاضی منصوری، به ١۸ سال زندان محکوم شده است.

در این فایل صوتی، فاطمه سپهری می گوید که این حکم شامل «۱۰ سال زندان برای تبلیغ علیه نظام، پنج سال حبس برای همکاری با دولت‌های متخاصم، دو سال زندان برای توهین به رهبر جمهوری اسلامی و یک سال برای یک اتهام دیگر (احتمالاً برای تجمع و تبانی علیه امنیت داخلی کشور)» است.

اصغر سپهری همچنین یادآوری کرده است که پیشتر شعبه ۱۴۲ به ریاست قاضی عرب، خواهرش فاطمه سپهری را به یک سال زندان و ۲۰ میلیون تومان جریمه به اتهام «نشر اکاذیب» محکوم کرده است.

اصغر سپهری در ادامۀ این توییت نوشته است که خواهرش خبر محکوم شدن خود به ١۸ سال زندان را از طریق تلفن زندان به خانواده اطلاع داده و سپس مقامات تلفن را قطع کرده‌اند.

متن «دفاعیه فاطمه سپهری از زندان وکیل آباد مشهد» هفته گذشته در ۲۶ بهمن‌ماه منتشر شد. بر اساس این دفاعیه، این زندانی سیاسی در ۳۰ شهریور سال جاری بازداشت شده و پس از سه بار تمدید قرار بازداشت موقت، اتهاماتی نظیر «نشر اکاذیب» و «همکاری با دول متخاصم» علیه او مطرح شده است.

توهین به روح الله خمینی و علی خامنه‌ای، رهبران جمهوری اسلامی و «مصاحبه با شبکه‌های معاند» از دیگر اتهامات مطرح‌شده علیه این زندانی سیاسی ۵۸ ساله است.

سپهری در متن دفاعیه خود، علاوه بر رد تمام اتهامات مطرح‌شده، خبر داد که او پس از بازداشت به مدت ۳۱ روز در سلول انفرادی وزارت اطلاعات محبوس بوده است.

فاطمه سپهری افزوده بود که «من در اینجا به مسئولین بی‌مسئولیت کشور هشدار می‌دهم که من و میلیون‌ها نفر دیگر قبل از اینکه مخالف این نظام محسوب شویم حاصل عملکرد شما هستیم که ۴۴ سال در رنج و غم و اندوه و عملکرد ظالمانه شما از قبیل اختلاس، تجاوز، حیف و میل بیت‌المال، سوء مدیریت‌های متعدد، جنگ‌افروزی و ناآرامی در جهان و کشور و هزاران جنایت دیگر به ستوه آمده و دیگر تاب تحمل هیچکدامتان را نداریم و تا پس گرفتن کشور و سرزمین‌مان از پای نخواهیم نشست.»

فاطمه سپهری سیزدهم آذرماه در پیامی از زندان وکیل آباد از مردم خواست نگذارند «خون ژیناها، کیان‌ها، خدانورها و ابوالفضل‌ها» فراموش شود. او تأکید کرده بود که «تا جمهوری اسلامی از بین نرود، ما روز خوش نداشته‌ و نخواهیم داشت.» این زندانی سیاسی از امضاکنندگان نامه ضرورت «استعفای علی خامنه‌ای و گذار از جمهوری اسلامی است.»

دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی پس از انتشار این نامه، فاطمه سپهری را بازداشت کرد و قوه قضاییه او را به تحمل ۳ سال‌وشش ماه حبس محکوم کرد.

فاطمه سپهری پیشتر در سال ۱۳۹۸ در پی شرکت در یک تجمع اعتراضی مقابل دادگستری مشهد، بازداشت شد و پس از حدود ۹ ماه حبس آزاد شد. او به‌ دلیل آنکه همسرش جزو کشته‌شدگان جنگ ایران با عراق بود با عفو زندانیان که از سوی علی خامنه‌ای صادر می‌شود آزاد شد. فاطمه سپهری اما پس از آزادی اعلام کرده بود که نیازی به عفو خامنه‌ای ندارد چون اساسا «رهبری» جهوری اسلامی را قبول ندارد.

محمدحسین سپهری برادر دیگر فاطمه سپهری و یکی دیگر از امضاکنندگان بیانیه مشهور به «چهارده امضا» نیز به اتهام درخواست استعفای خامنه‌ای از سال ۹۸ در زندان وکیل‌آباد مشهد زندانی است.

جمهوری اسلامی طی هفته‌های گذشته نمایشی برای عفو زندانیان و بازداشت‌شدگان، دانشجویان، و ایرانیان خارج از کشور با عنوان «بسته امتداد وحدت» و موافقت علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی با این بسته آغاز کرده است.

ده‌ها تن از زندانیان سیاسی که غالبا اواخر حکم زندان خود را سپری می‌کردند و بازداشت‌شدگان جنبش انقلابی اخیر در روزهای پیش و بعد از سالگرد انقلاب۵۷ آزاد شدند. در گام دوم این بسته نیز احکام تعلیق و ممنوع الورودی شماری از دانشجویان به دانشگاه لغو شد و همچنین ابراهیم رئیسی از ایجاد سازوکاری برای بازگشت ایرانیان خارج از کشور بدون اینکه مورد پیگرد قانونی قرار بگیرند خبر داده است.

طی روزهای گذشته ابراهیم رئیسی از طراحی بسته‌ای با عنوان «بسته امتداد وحدت» خبر داد. ابراهیم رئیسی گفته این بسته سه گروه مخاطب اصلی شامل دانشجویان، چهره‌ها و ایرانیان خارج از کشور دارد. او افزوده که در این بسته سازوکاری طراحی شده که ضمن باز کردن راه برای بازگشت دانشجویان به تحصیل و چهره‌ها به کار و فعالیت خود، تسهیلات بی‌سابقه‌ای برای بازگشت ایرانیان خارج کشور فراهم می‌شود.

ابراهیم رئیسی در حاشیه راهپیمایی فرمایشی و حکومتی ۲۲ بهمن هم به این بسته اشاره کرد و گفت: «تعداد زیادی از متهمان و محکومان اغتشاشات اخیر، دانشجویان و چهره‌های فرهنگی، ورزشی، رسانه‌ای نیز که در اثر اقدامات غیرقانونی مشمول محدودیت‌هایی شده‌اند، مورد عفو و بخشودگی قرار خواهند گرفت.»

رئیسی همچنین افزوده که «یکی دیگر از محورهای بسته وحدت‌آفرین دولت، ایجاد تسهیلات بی‌سابقه برای بازگشت ایرانیان خارج از کشور و رفع محدودیت حتی برای آندسته از ایرانیانی است که در مقاطعی مرتکب اقدامات خلاف قانون شده‌اند. جزئیات بسته دولت به زودی ضمن ابلاغ به وزرا و دستگاه‌های مربوطه به اطلاع عموم مردم خواهد رسید.»

برگرفته ای از سایت کیهان لندن، ۲۳ فوریه ۲۰۲۳