گروه ویژه اقدام مالی برای ششمین و آخرین بار به حکومت اسلامی مهلت داد

سایت یورو نیوز گزارش کرده است که گروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی و تامین مالی تروریسم معروف به FATF در بیانیه‌ای اعلام کرد است که به حکومت اسلامی ایران برای آخرین بار تا چهار ماه دیگر یعنی تا فوریه ۲۰۲۰ فرصت می‌دهد تا به معاهده پالرمو و کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم بپیوندد.

طبق این بیانیه، اگر تا قبل از فوریه ۲۰۲۰ ایران به کنوانسیون تامین مالی تروریسم و پالرمو طبق استاندارهای این گروه نپیوندد، گروه ویژه اقدام مالی، تمام اقدام‌های مقابله‌ای علیه ایران را باز می‌گرداند.

این گروه که مقر آن در پاریس قرار دارد در ژوئن گذشته برای بار پنجم مهلت چهار ماهه خود را تمدید کرده بود که این مهلت به سر رسید و برای بار ششم و آخر، مهلت تازه‌ای داده شد.

در حال حاضر کره شمالی تنها کشور حاضر در لیست سیاه «اف ای تی اف»، یا لیست کشورهای پرخطر به لحاظ مالی، است. سازمان ویژه اقدام مالی ایران را به‌طور موقت از این لیست خارج کرده و با دادن فرصت چندین باره از این کشور خواسته است تا اقدامات مد نظر این گروه را اجرایی کند.

در میان کشورهای جهان به جز ایران، کنگو نیز هنوز به لایحه مقابله با جرائم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو) نپیوسته است.

توضیح اینکه از چهار لایحه مورد نظر گروه ویژه اقدام مالی تا کنون لوایح «اصلاح قانون مبارزه با تروریسم» و «اصلاح قانون مبارزه با پولشویی» از سوی حکومت اسلامی ایران تصویب شده است. با این حال لوایح الحاق دولت روحانی به کنوانسیون‌های بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) و مقابله با جرائم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو) که در دی ماه سال گذشته و در پی تصویب مجلس و رد شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شد همچنان بلاتکلیف باقی مانده است.