نبرد تن به تن نوجوانان محله هرندی برای تهیه پول و مواد

روزنامه همشهری، در گزارشی از محله هرندی تهران، خبر از رواج نوعی قمار و شرط‌بندی در این منطقه حاشیه‌ای تهران می‌دهد که در آن، پسران عمدتا نوجوان برای کسب هزینه مواد مخدر، دست به مبارزه‌های تن به تن می‌زنند. محله هرندی چند سال است به عنوان منطقه‌ای درگیر با انواع آسیب‌های اجتماعی مانند اعتیاد، کارتن‌خوابی و تن‌فروشی شناخته می‌شود.

ادامه ◄

«در بند ۷ زندان قرچک چه می‌گذرد؟»-گزارش سپیده قلیان از وضعیت زنان زندانی

سپیده قلیان، فعال مدنی که اخیرا از زندان آزاد شده است در یک رشته توییت با عنوان «در بند ۷ زندان قرچک ورامین چه می‌گذرد؟» گزارشی از وضعیت زنان محبس در این بند داده است. به نوشته قلیان، این بند تا ۳۸۰ نفر ظرفیت دارد اما با روی کار آمدن ابراهیم رئیسی تعداد زندانیان بیشتر از این شده است. او نوشته پرونده‌سازی سیستماتیک و با تاکید و توجهی بیش از پیش، بخشی از پروسه‌ سرکوب زنان است که در این زندان پیگیری می‌شود.

ادامه ◄

هیچ نهادی پاسخگوی مشکل بازنشستگی کارگران معلول نیست

بازنشستگی کارگران معلول شاغل، به‌ویژه در بخش خصوصی به بن‌بست می‌رسد زیرا نه دولت و نه کارفرمایان، حاضر به پرداخت سهم لازم برای تحقق بازنشستگی این کارگران نیستند. نهادهای ارزیابی نوع و درصد معلولیت نیز معیارهای مختلفی برای به‌رسمیت شناختن معلولیت شاغلان دارند و کارگران میان اداره بیمه اجتماعی، کمیسیون پزشکی تامین اجتماعی و بهزیستی دست به دست می‌شوند.

ادامه ◄

بسیاری از روستاهای سیل‌زده بلوچستان هنوز شناسایی هم نشده‌اند ــ گفت‌و‌گو با یک فعال بلوچ

سیل در استان سیستان و بلوچستان پس از بارش‌های کم‌سابقه بیش از یک هفته پیش آغاز شد. با وجود گذشت چندین روز، هنوز امدادرسانی به این منطقه روند مناسبی ندارد. سايت «زمانه» برای اطلاع از وضعیت در بخش‌های سیل‌زده استان با یک فعال بلوچ با نام مستعار «محسن بلوچ» گفت‌و‌گو کرد.

ادامه ◄

چند درصد خانوارهای ایرانی فقیرند؟

یک اقتصاددان درباره گستره فقر در ایران می‌گوید نقطه شروع فقر به سهم نیروی کار از ارزش افزوده بازمی‌گردد که در ایران کمتر از نصف میانگین جهانی است. به گفته‌ی یعقوب اندایش، چهار سال پیش ۲۲ درصد از مردم شهر تهران زیر خط فقر قرار داشتند. این درصد در چهار سال اخیر با توجه به کاهش ارزش واقعی دریافتی مزد و حقوق‌بگیران از یک سو و افزایش قیمت‌ها بسیار افزایش یافته است.

ادامه ◄

یارانه معیشتی: گروهی از مردم زیر خط فقر جاماندند

یارانه قرار است به ادعای مسئولان، افزایش قیمت‌های ناشی از افزایش بهای بنزین را جبران کند و به افرادی تعلق می‌گیرد که درآمد آنان ماهانه کمتر از چهار میلیون تومان (سالانه ۴۸ میلیون تومان) و خانوار دو و نیم نفره پنج و نیم میلیون تومان (سالانه ۶۶ میلیون) باشد. با توجه به این که خط فقر در حال حاضر حدود هشت میلیون تومان برآورد می‌شود روشن است که بخشی از قشرهای زیر خط فقر از دریافت این یارانه محروم شده‌اند.

ادامه ◄