آيا ایران ونزوئلایی می‌شود؟

دلار از مرز ۲۲ هزار تومان عبور کرد و در آستانه ۲۳ هزار تومان قرار دارد، سکه بالاتر از ۱۰ میلیون تومان ایستاده، مواد غذایی روز به روز گران می‌شود و بنگاه‌های تولیدی بیشتری در آستانه توقف کامل قرار دارند. رئیس دولت اما همچنان معتقد است که اقتصاد کشور تحت مدیریت است و روند شاخص‌های اصلی به خوبی پیش می‌رود!

ادامه ◄

گرانی مواد غذایی: تحمیل «ریاضت اقتصادی»

دولت بسته‌های حمایتی و تورم کاهشی را وعده می‌دهد، وعده‌هایی که یا هیچ‌گاه عملی نمی‌شود یا در میانه راه متوقف می‌شود. در سوی دیگر سیاست‌های ارزی و کاهش واردات قیمت کالاهای پرمصرف را بالا برده است، آنطور که سفره‌ها روز به روز خالی‌تر می‌شود.

ادامه ◄

عادی‌سازی احکام زندان و شلاق از مسیر تکذیب

حکومت چه سیاستی را دنبال می‌کند و هدف قوه قضائیه چیست؟ آیا قصد دارند با ایجاد ابهام و سردرگمی، نفس صدور احکام سنگین برای معترضان را در سایه قرار دهند؟ علی کلائی روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر با اتکا به تجربه خود، این مساله را ناشی از سیاست رسانه‌ای «هسته سخت نظام جمهوری اسلامی» می‌داند که تبلور آن در مسائل حقوق بشری که پاشنه آشیل نظام هستند، برجسته‌تر است: سیاست انتشار اخبار نادرست و تکذیب آن از یک سو، و تکذیب خبر رسانه‌های مستقل از سوی دیگر.

ادامه ◄

اجاره‌ نشینی زیر سقف آسمان!

علی نوذرپور، شهردار منطقه ۲۲ تهران در پیوند با این موضوع به روزنامه شرق گفت: اجاره هر شب زیر آسمان خوابیدن از ۲۵ هزار تومان به ۵۰ هزار تومان افزایش یافته است. او آمار دقیقی از کارگرانی که به پشت‌بام خوابی روی آورده‌اند، فاش نکرد. فردین یزدانی، کارشناس اقتصاد مسکن و مدیر علمی پیشین طرح مسکن اجتماعی هم بدون اعلام آمار مشخص تایید کرد «اکنون تعداد زیادی از کارگران، «پشت‌بام‌خواب» و «مغازه‌خواب» شده‌اند».

ادامه ◄

سفره‌ها آب رفت

مرکز آمار هنوز جزئیات نتایج آمارگیری از هزینه و درآمد خانوار به تفکیک دهک‌های درآمدی و گروه‌های کالایی را منتشر نکرده است اما همین خلاصه گزارش نشان می‌دهد که سطح واقعی درآمد در سال ۹۸ کاهش یافته و هزینه‌ها بیشتر شده است.

ادامه ◄

آتش‌سوزی‌های زنجیره‌ای در جنگل‌ها و مراتع کشور

آتش‌سوزی‌های زنجیره‌ای در جنگل‌ها و مراتع و در برخی از گردشگاه‌ها همچنان ادامه دارد. دلیل آتش‌سوزی‌ها روشن نیست. محمود احمدی‌نژاد ادعا می‌کند که یکی از دلایل آن ممکن است ممنوعیت چرای دام در دولت حسن روحانی باشد.

ادامه ◄

تورم کالاهای اساسی: بالای ۶۰ درصد، تکلیف کارگران چیست؟

مرکز آمار ایران و همینطور بانک مرکزی نرخ تورم را بر پایه سال ۱۹۹۳ محاسبه می‌کنند، در حالی‌که بیشترین رشد قیمت‌ها در سال‌های ۹۶ و ۹۷ اتفاق افتاده است. تورم کالاهای اساسی هم در این میان بالای ۶۰ درصد است. بنابراین کارگران با افزایش ۲۱ درصدی حداقل دستمزد، حداقل ۴۰ درصد از قدرت خرید خود را از دست داده‌اند: جلوه‌ای آشکار از کلاهبرداری دولت و کارفرما.

ادامه ◄

خامنه‌ای خواهان ادامه «جهاد» در مسئله فلسطین شد

دغدغه اصلی رهبر جمهوری اسلامی مذاکره فلسطین و اسرائیل است. او در سخنان روز جمعه خود بیش از هر چیز به این راه حل حمله کرد و آن را «راه بی‌فرجام مذاکره» خواند. خامنه‌ای جبهه مورد نظر خود در منطقه را «رو به اقتدار و امید فزاینده» و جبهه مقابل را «روز به روز تهی‌تر و کم‌توان‌تر» توصیف کرد تا فلسطینی‌ها را به ادامه آن‌چه «جهاد مقدس» می‌نامد برانگیزد.

ادامه ◄

افزایش تعرفه پزشکی با فقرا چه می‌کند؟

دولت افزایش ۱۵ درصدی تعرفه خدمات پزشکی را تصویب کرده است. بر اساس تعرفه جدید بیماران برای ویزیت پزشک عمومی در بخش دولتی ۱۴ هزار و ۹۰۰ تومان هزینه کنند. بیمه سلامت که گسترده‌ترین پوشش جمعیتی را دارد حدود ۷۰ درصد از هزینه‌های درمان در مراکز «تحت پوشش» را پرداخت می‌کند. به این معنا که اگر بیمار به مراکز دولتی مراجعه کند، بیمه سلامت تا ۹۰ درصد هزینه درمان او را پرداخت می‌کند.

ادامه ◄

اخراج «فله‌ای» پرستاران برای ارزان‌سازی نیروی کار

رئیس کل سازمان نظام پرستاری در نامه‌ای به وزیر بهداشت اعلام کرد بیمارستان‌های خصوصی در میانه بحران کرونا اقدام به اخراج و تعدیل گسترده پرستاران کرده‌اند. معاون وزیر بهداشت، در واکنش به این مسئله، اخراج «فله‌ای» پرستاران را از «ملاحظات اقتصادی بخش خصوصی» خوانده است.

ادامه ◄

کرونا در ایران: طرح «فاصله‌گذاری اجتماعی» به تصویب نرسید

قرار بود در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا طرح فاصله‌گذاری اجتماعی به تصویب برسد. اما چنین نشد. صرفاً تعطیلی مشاغل و اجتماعات به مدت دو روز تمدید شد. رییس فراکسیون حقوق شهروندی خواهان ورود مجلس به بحران برای تعطیلی کشور به مدت یک ماه شد.

ادامه ◄

عکس‌ سال ۹۸ به انتخاب توئیتری‌ها

در روزهای گذشته هشتگی با عنوان «عکس سال ۹۸» (#عکس_سال۹۸) در توئیتر استفاده شد تا کاربران عکس‌های منتخب خود از سال ۹۸ را منتش کنند. ایده این هشتگ از رضا حاجی‌حسینی، روزنامه‌نگار و از اعضای تحریریه زمانه بود. حاجی‌حسینی عکسی از علی خارا، مربوط به اعتراضات پس از ساقط شدن هواپیمای اوکراینی را در حساب توئیترش با این هشتگ منتشر کرد و کاربران دیگر هم با او همراه شدند. تعدادی از عکس‌های برگزیده سال ۹۸ را به انتخاب کاربران فارسی‌زبان توئیتر ببینید.

ادامه ◄

وزیر بهداشت ایران: پیک اصلی کرونا در راه است

وزیر بهداشت ایران اعلام کرد هفته سختی در پیش روی است. سعید نمکی در یک نشست خبری گفت: «واقعیت این است که هفته نسبتا سختی در پیش داریم. با بررسی اپیدمیولوژیک که از رصدهای بین‌المللی و ملی از بیماری کووید ۱۹ انجام شده، روند به گونه‌ای دیده می‌شود که پیک بیماری در روزهای آینده است.». مدارس و دانشگاه‌ها همچنان تعطیل است.

ادامه ◄

سرکوب بیشتر روزنامه‌نگاران در ایران پس از انهدام هواپیما

پس از انهدام هواپیمای اوکراین توسط پدافند سپاه پاسداران و افشای دروغ مقام‌های حکومتی در این‌باره جمعی از روزنامه‌نگاران نارضایتی خود را از وضع موجود اعلام کردند. به‌دنبال آن سازمان اطلاعات سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات دست‌کم ۲۱ روزنامه‌نگار را در شهرهای مختلف ایران احضار و بازجویی کرده‌اند.

ادامه ◄

تشدید فشار بر کانون وکلا در اولین انتخاباتشان پس از ریاست ابراهیم رئیسی

توسعه کمی کانون وکلا در سال‌های اخیر موجب توسعه کیفی در جایگاه مدافع حقوق مردم نشده است. شرایط حاکم به تدریج سبب شده مدیران کانون‌ها محافظه‌کاری و مماشات با حاکمیت را پیشه کرده و سرگرم اثبات موجودیت خود شوند. از این رو این نهاد کمتر در امور عمومی و مصالح عامه که در تضاد با منویات حکومت است، دخالت آشکار می‌کند.

ادامه ◄

نبرد تن به تن نوجوانان محله هرندی برای تهیه پول و مواد

روزنامه همشهری، در گزارشی از محله هرندی تهران، خبر از رواج نوعی قمار و شرط‌بندی در این منطقه حاشیه‌ای تهران می‌دهد که در آن، پسران عمدتا نوجوان برای کسب هزینه مواد مخدر، دست به مبارزه‌های تن به تن می‌زنند. محله هرندی چند سال است به عنوان منطقه‌ای درگیر با انواع آسیب‌های اجتماعی مانند اعتیاد، کارتن‌خوابی و تن‌فروشی شناخته می‌شود.

ادامه ◄

«در بند ۷ زندان قرچک چه می‌گذرد؟»-گزارش سپیده قلیان از وضعیت زنان زندانی

سپیده قلیان، فعال مدنی که اخیرا از زندان آزاد شده است در یک رشته توییت با عنوان «در بند ۷ زندان قرچک ورامین چه می‌گذرد؟» گزارشی از وضعیت زنان محبس در این بند داده است. به نوشته قلیان، این بند تا ۳۸۰ نفر ظرفیت دارد اما با روی کار آمدن ابراهیم رئیسی تعداد زندانیان بیشتر از این شده است. او نوشته پرونده‌سازی سیستماتیک و با تاکید و توجهی بیش از پیش، بخشی از پروسه‌ سرکوب زنان است که در این زندان پیگیری می‌شود.

ادامه ◄

هیچ نهادی پاسخگوی مشکل بازنشستگی کارگران معلول نیست

بازنشستگی کارگران معلول شاغل، به‌ویژه در بخش خصوصی به بن‌بست می‌رسد زیرا نه دولت و نه کارفرمایان، حاضر به پرداخت سهم لازم برای تحقق بازنشستگی این کارگران نیستند. نهادهای ارزیابی نوع و درصد معلولیت نیز معیارهای مختلفی برای به‌رسمیت شناختن معلولیت شاغلان دارند و کارگران میان اداره بیمه اجتماعی، کمیسیون پزشکی تامین اجتماعی و بهزیستی دست به دست می‌شوند.

ادامه ◄

بسیاری از روستاهای سیل‌زده بلوچستان هنوز شناسایی هم نشده‌اند ــ گفت‌و‌گو با یک فعال بلوچ

سیل در استان سیستان و بلوچستان پس از بارش‌های کم‌سابقه بیش از یک هفته پیش آغاز شد. با وجود گذشت چندین روز، هنوز امدادرسانی به این منطقه روند مناسبی ندارد. سايت «زمانه» برای اطلاع از وضعیت در بخش‌های سیل‌زده استان با یک فعال بلوچ با نام مستعار «محسن بلوچ» گفت‌و‌گو کرد.

ادامه ◄

چند درصد خانوارهای ایرانی فقیرند؟

یک اقتصاددان درباره گستره فقر در ایران می‌گوید نقطه شروع فقر به سهم نیروی کار از ارزش افزوده بازمی‌گردد که در ایران کمتر از نصف میانگین جهانی است. به گفته‌ی یعقوب اندایش، چهار سال پیش ۲۲ درصد از مردم شهر تهران زیر خط فقر قرار داشتند. این درصد در چهار سال اخیر با توجه به کاهش ارزش واقعی دریافتی مزد و حقوق‌بگیران از یک سو و افزایش قیمت‌ها بسیار افزایش یافته است.

ادامه ◄